طبیعت بهترین راهنما و مربی ماست، به شکلی که نمیتوان آن را نادیده گرفت. بیشتر اوقات (99 درصد!) زمانی که در پی انتخاب حرفه مناسب هستیم، در مسیر تشخیص استعدادهای خودمان و تصمیم‌گیری مناسب ناموفق هستیم. اغلب اوقات، تصمیم‌گیری‌های ما یا بنا بر توصیه‌های دیگران انجام می‌شود، یا این که از روی دیگران و پیگیری تصمیمات آنان و الگوبرداری (کپی) انجام می‌شود. برای مثال، در حدود 10 سال پیش، جریان کورکورانه‌ای برای حرکت مردم به سمت MBA شکل گرفت. پیش از آن نیز، گذرندن دوره حسابداری چنین حالتی داشت و قبل از آن هم بخش حقوقی و قضایی توانسته بود که بیشتر جوانان را جذب کند. چند سال پیش، در نسل جوان نسبت به فناوری اطلاعات (IT)، شور و علاقه‌ای شدید به وجود آمد. با این حال، در حال حاضر بسیاری از حسابداران دوره دیده، وکلا، دانش‌آموختگان MBA و مهندسان IT با مشکلات زیادی در ثبات و امنیت حرفه‌ای خود دست و پنجه نرم می‌کنند. اما گرایش تقلید گروهی تنها بر نسل جوان تاثیرگذار نیست، بلکه والدین آن‌ها نیز برای راهنمایی و تصمیم‌گیری درباره فرزندان خود در این دام می‌افتند.

فقط تعداد انگشت شماری از والدین حقیقتا می‌توانند توانایی‌های فرزندانشان را به درستی تشخیص دهند و به جنبه‌های آموزشی و حرفه‌ای آن‌ها با اتخاذ روشی مناسب بپردازند. این در حالی است که در بیشتر موارد، تصمیم‌گیری‌ها برای پذیرش، ماهیت و نوع دوره آموزشی، برنامه ریزی آینده و … در ارتباط با فرزندان، صرفا با تقلید کردن از توده مردم (مُد) اتخاذ می‌شود. با این حساب باید گفت که یک منطق ساده در پس شکست این استعدادها وجود دارد که باید درک شود. موفقیت حرفه‌ای هر شخصی به صورت مستقیم به عامل عرضه و تقاضا بستگی دارد. به عبارت دیگر، اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد، تقاضا همیشه کمتر هم می‌شود و صرف نظر از تخصص و خبرگی شما در آن موضوع، رقابت سخت خواهد بود.

نکته اصلی این است که زمان تصمیم‌گیری برای انتخاب حرفه خود یا فرزندتان، باید عامل عرضه و تقاضا را در نظر بگیرید. در هر زمانی، توده مردم موردی را به عنوان فرصت جدید می‌شناسند و کمی بعد، این پتانسیل به طور کامل از بین می‌رود. بیشتر موسسات آموزشی تمایل دارند تا حداکثر تعداد پذیرش را در دوره‌های آموزش حرفه‌ای خود داشته باشند. بنابراین، به جای این که از دیگران تقلید کنید، باید سعی و جست‌وجو کنید تا فرصت‌های شغلی پنهان اما بالقوه را پیدا کنید. برای مثال، در حال حاضر تعداد کمی از مردم (به نسبت حجم کاری که می‌توان انجام داد) به انیمیشن گرافیکی حرفه‌ای توجه دارند.

دومین مسئله‌ای که متوجه آن می‌شویم، مربوط به حس مشترک و درک کلی زندگی انسانی است. کار حرفه‌ای، مسائل مالی، وضعیت اجتماعی و … بخشی از زندگی انسان است، و این که به خاطر بهبود شغل یا مسائل مالی، زندگی خودمان را قربانی کنیم، اشتباه مطلق است. صرف نظر از طبقه اجتماعی، مذهب، فرقه یا اعتقادات، حقیقت سخت زندگی این است که هیچ‌کس نمی‌تواند چگونگی تولد خود را انتخاب کند. ما در محیط، خانواده، فرهنگ، و جامعه‌ای متولد شده‌ایم که خودمان انتخابش نکرده‌ایم. هدف نهایی زندگی، شناخت طبیعت واقعی ما است و باید بر این اساس عمل کنیم.

با این وجود، بسیاری از اوقات پیش می‌آید که ما خودمان را برای کسب مزیتی در شغل و امور مالی، قربانی می‌کنیم. این اتفاق هم همیشه باعث خشم و ناراحتی می‌شود. هر شخص موفقی، در عمل و به معنای واقعی کلمه، به جای تقلید از دیگران، غرایز خود را دنبال کرده است و این همان عاملی است که او را موفق ساخته است. این مسئله را از عزت الله انتظامی و استاد فرشچیان تا استیو جابز و راجر فدرر می‌توان مشاهده کرد. به دلیل این که هنگامی که غریزه درونی خود را شناسایی، و شروع به پیروی از آن می‌کنید، شما یک مزیت ویژه برای پیگیری تلاش‌های مستمر و مداوم به دست می‌آورید: تمايل طبيعي ذهن ناخودآگاه، نسبت به يک موضوع خاص يا حرفه، برای دستيابي به تسلط در آن به شدت به شما کمک مي‌کند. این امر به این دلیل است که شما در انجام آن احساس خستگی نمی‌کنید و حوصله‌تان سر نمی‌رود. در نقطه مقابل، زمانی که ما موضوعی را انتخاب می‌کنیم که با طبیعت درونی ما هماهنگ نیست، صرف نظر از این که چقدر سخت تلاش کنیم، نمی‌توانیم از پتانسیل واقعی خودمان بهره‌مند شویم.

گرفتن چارت تولد و تحلیل مناسب آن، یکی از راه‌های شناخت تمایلات طبیعی شما است. چارت تولد همانند یک نامه رمزنگاری شده است و لازم است فردی مناسب و توانا برای رمزگشایی آن انتخاب شود.

مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار دهیم، طبیعت و وضعیت جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم. در برخی جوامع، فرصت‌ها و آگاهی توده مردم در مورد مسائل شغلی و حرفه‌ای بسیار کمتر از برخی جوامع دیگر است. از یک دهه گذشته، پیچیدگی‌ها و سردرگمی‌ها در این مسائل به شدت افزایش یافته است. به صورت معمول، در بین سنین چهارده تا هجده سالگی است که طی آن شخص شروع به تجربه و بروز تمایلات خود می‌کند و در بیشتر اوقات، نبود یک سیستم خاص برای برای کشف پتانسیل نسل جوان و قرار دادن آن‌ها در مسیر درست، به ایجاد سوء تفاهم و ناامیدی در آن‌ها منجر می‌شود. اغلب اوقات، جوانان با گزینه‌های محدودی که الگوها، رسانه‌ها یا گمانه‌زنی‌های  بزرگ‌ترها ،در پیش روی آن‌ها قرار می‌دهند، مواجه می‌شوند.

تبلیغات و تمرکز بر روی ورزش، سینما و صنعت سرگرمی بسیار زیاد است و همین امر باعث می‌شود تا این بخش‌ها به مقصد رویایی بسیاری از جوانان تبدیل شده باشند. بسیاری را می‌بینیم که می‌خواهند بازیگر یا فوتبالیست شوند. این در حالی است که حقیقت این است که این بخش‌ها نه تولید آنچنانی (که به مسائل واقعی زندگی اضافه کند) دارند و نه فضای زیادی برای کار مناسب در آن‌ها وجود دارد. موفقیت و قدرت یک قطب اقتصادی یا جامعه، به طور مستقیم با بهره‌وری و تولید محصول در ارتباط است. این امر نیز تنها می‌تواند از طریق متخصصان ماهر و کارآفرین مستقلی نظیر مهندسان، کشاورزان، پزشکان، شرکت‌های مقیاس کوچک (استارتاپ‌ها) و … انجام شود. وضعیت آشفته جامعه به هر دلیل، هیچ توجهی را به نیاز واقعی نسل جوان که پر از شور و شوق، انرژی و تعهد است، معطوف نمی‌کند و تنها افرادی که از لحاظ مالی قدرت دارند (که طیف به نسبت کمی را شامل می‌شوند) می‌توانند به مزیت واقعی راهنمایی‌های آموزشی دسترسی داشته باشند.

بنابراین، برای عموم مردم بسیار مهم و حیاتی است که بتوانند حرفه خود را به گونه‌ای انتخاب و مدیریت کنند که هیچ‌گونه مشکل و مسئله جدی با زندگی کلی آن‌ها به وجود نیاید. بیشتر مردم به جای تلاش پرقدرت و سخت‌کوشی برای دستیابی به موفقیت، تنها به آمال و آرزوها فکر می‌کنند. یک کودک ممکن است در زمینه هنر یا تجارت بسیار مستعد باشد، اما صرفا به دلیل تمایلات والدین خود، یا برای رقابت با جامعه، مجبور به گذراندن دوره‌ای می‌شود که اکثر دانش آموزان دیگر آن جامعه نیز مشغول فراگیری همان فنون شده‌اند.

گرچه تنها تحلیل چارت تولد شما نمی‌تواند شما را به موفقیت در حرفه‌تان برساند، اما حداقل می‌توانید از توان و استعداد بالقوه خود در مسیری خاص آگاه شوید و با آموزش و درک مناسب از آن، خود را از قربانی کردن زندگیتان صرفا برای به دست آوردن پول، محافظت کنید. ما بسیاری از افراد را می‌بینیم که از تصمیمات خود برای بهبود مسائل مالی در نهایت به شدت پشیمان شده‌اند. به این ترتیب، آن‌ها مجبور شده بودند زندگی واقعی و روابط خانوادگی خود را فدا کنند و رنج فقدان رضایت شغلی را متحمل شوند.

طبیعت و زندگی، خودشان می‌توانند آموزگاران منطقی قدرتمند و لایقی برای زندگی هر شخص باشند. هیچ حیوانی، از فرزندانش به دلیل انتظار حمایت از سوی آن‌ها در آینده و بهره‌برداری از چنین مزیتی، حمایت نمی‌کند. شما به ندرت حیوانی را خواهید دید که پدر و مادرش را تحت مراقبت خود قرار دهد. حیوانات از فرزندان خود مراقبت می‌کنند تا آن‌ها را به مسیری هدایت کنند که برای زندگی به اندازه کافی قوی شوند و صرفا رفتار والدین است که به فرزندانشان آموزش می‌دهد. در نقطه مقابل، این قضیه در مورد انسان (به ویژه در جامعه ما) درست نیست. چرا که ما می‌خواهیم از طریق فرزندان خود به رویاهایمان دست پیدا کنیم. اما چرا ما به آن‌ها فرصت و امکان نمی‌دهیم تا پتانسیل واقعی آن‌ها را شناسایی کنیم و به این استعدادها کمک کنیم و مطابق با آن‌ها عمل کنیم؟ چرا ما فرزندان خود را مجبور می‌کنیم که مانند ما فکر کنند؟ کودک می‌تواند در برخی از موضوعات یا مسائل دیگری جز آن چه که ما دست داریم، قدرتمند باشد، اما ضمیر ما و گاهی اوقات نیز احساس ناامنی، اجازه نمی‌دهد که درباره فرزندان خود به خوبی فکر کنیم.

کودک ما، نه از ما، بلکه از طریق رفتار ما می‌آموزد که چگونه رفتار کند و صداقت داشته باشد. خداوند با عطای ذهنی قدرتمند و فعال، و همچنین قدرت ارتباطی خوب، ابزار لازم برای پیشرفت بهتر فرزندانمان را ارائه کرده است، این در حالی است که در عمل، ما چندان از این نعمات بهره نمی‌بریم. بسیاری از والدین یا به جای پرداختن به مسائل واقعی فرزندان خود، شروع به صرفه‌جویی در مخارج می‌کنند، یا تمرکز خود را فقط بر روی منابعی نظیر آموزشگاه، کتاب، تدریس خصوصی و … می‌گذارند. تعادل از دست رفته است و در نتیجه، نسل جوان به سختی می‌تواند به معنای واقعی زندگی دست پیدا کند.

در مسابقه برای کسب درآمد بیشتر، برخی از جوانان به سوی روش‌های نامناسب کسب درآمد گمراه می‌شوند و به شکل قابل توجهی زندگی شخصی خود را از بین می‌برند. پول چه زمانی می‌تواند بدون داشتن آرامش ذهنی کارایی داشته باشد؟ این مطلقا دروغ است که نمی‌توان با صداقت زندگی و روابط اجتماعی خود را بهبود داد. این کار اتفاقا امکان‌پذیر است و افرادی که جرأت فکر کردن منطقی (به جای تقلید از دیگران) را داشته‌اند، بارها و بارها آن را ثابت کرده‌اند. این امکان برای هر کودک بر روی کره زمین -متاسفانه- وجود ندارد، اما برای هر کودکی که در مسیر استعدادهای بالقوه خود حرکت کند، رسیدن به موفقیت بسیار محتمل و امکان‌پذیر است. ما به عنوان پدر و مادر باید این الزام به مسئولیت‌پذیری را درک کنیم و به جای پر کردن کیف فرزندانمان با کتاب‌ها و منابع آموزشی، فضایی سالم را به وجود آوریم تا کودک بتواند در مسیر استعداد خود حرکت و رشد کند.

چگونه تحلیل چارت تولد شما می‌تواند در انتخاب یک حرفه مناسب کمک کند؟

بررسی خانه‌های اول، سوم و پنجم به طور خاص برای شناسایی قدرت و ماهیت استعداد بالقوه در تحلیل چارت تولد، بسیار می‌تواند کمک کننده باشد. سرور خانه‌ی اول قوی، با یک جایگیری خوب و تاثیرات و نگرش‌های سعد بر روی خانه‌ی اول، برای ارزیابی توانایی‌های شخص بسیار خوب است و می‌توان قدرت و ضعف‌های او را شناسایی کرد. در نقطه مقابل، وضعیت ضعیف و آشفته خانه‌ی اول یا سرور آن، ممکن است این روند را مختل کند و در این صورت، نقش والدین برای رسیدگی به این مسئله نسبت به هر زمان دیگری مهمتر می‌شود.

بررسی و تحلیل خانه‌های اول و سوم به طور کامل نشان دهنده سطح استعداد بالقوه برای حرفه مناسب شخص است. بعضی اوقات ضعف یا موقعیت نامطلوب خانه‌ی سوم اجازه نمی‌دهد که شخص انتخاب حرفه‌ای مناسبی داشته باشد. علاوه بر آن، این امر می‌تواند باعث شود که او روش‌های غیر اخلاقی و غیرقانونی برای کسب درآمد انتخاب کند. تاثیرات نحسی که از سوی سروران خانه‌های ششم و دوازدهم تولید می‌شود، و تاثیرات مخرب و مضر مارس و راهو نیز ممکن است شخص را نسبت به فعالیت‌های جنایی سوق دهد و در شرایط اجتماعی فعلی، این وضعیت برای والدین تهدید کننده است.

بررسی و تحلیل خانه‌های اول و پنجم به طور کلی در شناسایی حوزه و بخشی که توانایی موفقیت وجود دارد، به ما کمک می‌کند. علاوه بر این، شناسایی و تحلیل سیاره‌های کاراکا (فعال) در چارت تولد نیز در این زمینه بسیار مفید می‌باشند. در زمان تحلیل چارت تولد از منظر حرفه‌ای، نقش عملکرد داشا و ترانزیت نیز بسیار مهم است و باید در این زمینه مطالعه بر روی آن‌ها نیز صورت گیرد. با صرف وقت و حوصله، می‌توان مناسب‌ترین آموزش‌ها برای رسیدن به موفقیت در حرفه هر شخص را از طریق تحلیل چارت تولد او به دست آورد.

 

نوشته هوروسکوپ آسترولوژر

ترجمه ندا منفرد از اسطرلاب

مقالات بیشتر

دریافت چارت تولد

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

1 دیدگاه در “چگونه بهترین شغل را برای خود انتخاب کنیم؟

  1. محمد جم گفت:

    صحبتهای شما در مورد عدم امنیت شغلی بسیاری از متخصصین IT از بدو پیدایش این حوزه تا بحال نادرست است تنها دانش و سواد کم در این زمینه ممکنست شخص را بلحاظ امنیت شغلی دچار مشکل کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید